zpět

5 HORKÝCH NOVINEK na poli inovací

Vývoj počítačové a mobilní elektroniky se rok od roku posouvá dopředu a odkrývá tak nové možnosti efektivnější práce, pohodlného používání a ještě lepších virtuálních zážitků. Jaké inovace v nedávné době zahrály na strunu všem technologickým nadšencům?

Displej na maximum

Honor View 20 patřil k jedním z největších trháků letošních novinek na veletrhu CES. Nový smartphone už nepotřebuje žádnou přídavnou plochu mimo obrazovku na to, abyste ho mohli ovládat. Vše zvládnete se samotným dotykovým displejem. Jediným viditelným „vstupem“ je objektiv fotoaparátu, který je efektně vsazen přímo do zobrazovací plochy. V horním rohu však působí vcelku nenápadně. Výsledkem je čistý a velmi působivý design inovativního inteligentního 3D telefonu s výkonným 48 Mpx fotoaparátem.

telefon-huawei-fotoaparat
Foto: Huawei Honor View 20. Zdroj: huaweicentral.com

Smarphone či tablet? Nejlepší je 2v1

I vy jste s napětím očekávali představení prvního smartphonu s ohebnou obrazovkou na světě? Mobil sice uvedli v Pekingu již koncem minulého roku, ale široká veřejnost se s ním seznámila právě na akci CES v Las Vegas. Výrobce tento produkt doplňuje mottem: „Už žádná rozbitá obrazovka.“ Při testování dokázal bez problémů zvládnout až 200 tisíc ohnutí. Uprostřed ho dokážete přeložit o 180 stupňů téměř jako list papíru, včetně samotné obrazovky. V podstatě tak můžete svůj smartphone přeměnit na tablet nebo naopak.

telefon-tablet-ohybny
Foto: Royole FlexPai. Zdroj: royole.com

Na cestách s dvojitým displejem

Princip dva v jednom využívá i notebook s unikátním dvojitým displejem. Díky nové technologii E Ink, která je zabudována v jedné z obrazovek, můžete jediným tlačítkem přeměnit displej na přizpůsobitelnou klávesnici, poznámkový blok, skicák či čtečku knih, zatímco druhý slouží jako klasická QHD obrazovka. Výhodou notebooku je  tenoučký profil jen 9,9 mm a až 9 hodin výdrže baterie při běžné zátěži zařízení.

notebook-dva-displeje-pero-kreslenie
Foto: Lenovo Yoga Book C930. Zdroj: lenovo.com

Zakřivení pro efektivní práci

Před časem způsobily velkou revoluci zakřivené obrazovky. Jak ukázaly letošní novinky, jejich vývoj má před sebou ještě velký potenciál. V nové sezoně například spatřil světlo světa úplně první 49-palcový duální QHD monitor, který nabízí prakticky zdvojnásobenou plochu obrazovky s poměrem stran 32: 9. Takový široký monitor výrazně zjednodušuje práci při řešení více úloh a umožňuje dokonalý přehled uživatele. Ovladatelný je přitom pomocí jedné klávesnice a myši.

pocitac-monitor-zakriveny-oblukovy-mys-klavesnica-notebook
Foto: Dell UltraSharp 49 Curved Monitor U4919DW. Zdroj: dell.com

Univerzální dobíjení

Nabíjení je klasickým problémem počítačové elektroniky. Vývojáři však v současnosti nemyslí jen na pohodlné doplnění „šťávy“, ale i na udržitelnost či rozumné a šikovné zacházení s energií. I proto příjemně překvapilo zařízení na dobíjení notebooků z Francie, které je kompatibilní se všemi laptopy. Navíc umožňuje souběžné nabíjení různých mobilních zařízení. Princip fungování této inovativní nabíječky spočívá ve speciální konduktivní technologii nabíjení „Power by Contact“, která nevyužívá žádné elektromagnetické vlny. Nabíjení je přitom rychlé a efektivní, bez ohledu na počet zapojených zařízení.

lampa-dreveny-stol-telefon-mobil-notebook-laptop-rastlina-kvetina
Foto: Energysquare. Zdroj: energysquare.com