zpět

Jak ThinkPad letěl do vesmíru

Řada Lenovo ThinkPad je jednoznačně jedno z nejikoničtějších zařízení dnešní doby. Dala by se přirovnat k riflím, Jeepu či Porsche 911 – třem věcem, které se časem vyvíjely, ale nikdy neztratily svůj původní design.

Legenda mezi notebooky

S designem a filozofií inspirovanou japonským Bento box byl ThinkPad představen veřejnosti firmou IBM v roce 1992. I přesto, že tento model je na světě již 26 let a prošel několika změnami, zůstal věrný původnímu nápadu. Černá barva a typický červený TrackPoint jsou součástí nadčasového designu těchto notebooků.

lenovo-thinkpad-notebook-vesmir-vesmirna-lod-kozmonautka-lietajuci-laptop
Zdroj: kosmonautix.cz

Nekonečný vesmír

Všichni velmi dobře víme, kdo byl prvním člověkem, který letěl do vesmíru – sovětský astronaut Jurij Gagarin v lodi Vostok 1. Také všichni víme, kdo byl první člověk, který přistál na měsíci – byl to Neil Armstrong spolu s posádkou. Dokonce všichni víme, jak se jmenoval první pes, který vyletěl do vesmíru (Lajka). Ale víme i to, jaký byl první notebook, kterému se podařilo dostat takhle daleko? Nemusíme přemýšlet dlouho, protože to byl právě notebook Lenovo ThinkPad.

Notebook poprvé letěl na palubě lodi Endeavour během mise, jejímž cílem bylo opravit Hubbleův teleskop v roce 1993. Od té doby se nacházel na mnoha letech a slouží astronautům na mezinárodních vesmírných stanicích. Můžeme tedy říci, že to není jen vzhled, který dělá řadu ThinkPad jedinečnou. Je to právě kombinace kvality, výkonu, výdrže baterie, konektivity a odolnosti – neuvěřitelná kombinace, která „vystřelila“ tuto řadu až do vesmíru.

notebook-thinkpad-vesmirna-lod-kozmonaut-astronaut-vesmirny-laptop
Zdroj: techrepublic.com

Kromě agentury NASA používají tyto notebooky i další vesmírné agentury jako je například JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), ESA (European Space Agency) a mnoho dalších.

Zajímavá fakta

  • ThinkPady jsou od roku 2003 jediné notebooky certifikované pro použití v mezinárodních vesmírných stanicích.
  • ThinkPady se nacházejí v raketoplánech, které jsou součástí programu NASA Space Shuttle od roku 1993. Byly součástí více než 50-ti raketoplánů, které letěli do vesmíru.
  • Přibližně 80 notebooků této řady se momentálně nachází v mezinárodních vesmírných stanicích.