zpět

Jak ThinkPad letěl do vesmíru

Řada Lenovo ThinkPad je jednoznačně jedno z nejikoničtějších zařízení dnešní doby. Dala by se přirovnat k riflím, Jeepu či Porsche 911 – třem věcem, které se časem vyvíjely, ale nikdy neztratily svůj původní design.

Legenda mezi notebooky

S designem a filozofií inspirovanou japonským Bento box byl ThinkPad představen veřejnosti firmou IBM v roce 1992. I přesto, že tento model je na světě již 26 let a prošel několika změnami, zůstal věrný původnímu nápadu. Černá barva a typický červený TrackPoint jsou součástí nadčasového designu těchto notebooků.

Nekonečný vesmír

Všichni velmi dobře víme, kdo byl prvním člověkem, který letěl do vesmíru – sovětský astronaut Jurij Gagarin v lodi Vostok 1. Také všichni víme, kdo byl první člověk, který přistál na měsíci – byl to Neil Armstrong spolu s posádkou. Dokonce všichni víme, jak se jmenoval první pes, který vyletěl do vesmíru (Lajka). Ale víme i to, jaký byl první notebook, kterému se podařilo dostat takhle daleko? Nemusíme přemýšlet dlouho, protože to byl právě notebook Lenovo ThinkPad.

lenovo-thinkpad-notebook-vesmir-vesmirna-lod-kozmonautka-lietajuci-laptop
Zdroj: kosmonautix.cz

Notebook poprvé letěl na palubě lodi Endeavour během mise, jejímž cílem bylo opravit Hubbleův teleskop v roce 1993. Od té doby se nacházel na mnoha letech a slouží astronautům na mezinárodních vesmírných stanicích. Můžeme tedy říci, že to není jen vzhled, který dělá řadu ThinkPad jedinečnou. Je to právě kombinace kvality, výkonu, výdrže baterie, konektivity a odolnosti – neuvěřitelná kombinace, která „vystřelila“ tuto řadu až do vesmíru.

Kromě agentury NASA používají tyto notebooky i další vesmírné agentury jako je například JAXA (Japan Aerospace Exploration Agency), ESA (European Space Agency) a mnoho dalších.

notebook-thinkpad-vesmirna-lod-kozmonaut-astronaut-vesmirny-laptop
Zdroj: techrepublic.com

Zajímavá fakta

  • ThinkPady jsou od roku 2003 jediné notebooky certifikované pro použití v mezinárodních vesmírných stanicích.
  • ThinkPady se nacházejí v raketoplánech, které jsou součástí programu NASA Space Shuttle od roku 1993. Byly součástí více než 50-ti raketoplánů, které letěli do vesmíru.
  • Přibližně 80 notebooků této řady se momentálně nachází v mezinárodních vesmírných stanicích.