zpět

PRODLUŽTE ŽIVOTNOST NOTEBOOKU čištěním a pravidelnou zálohou

Dokážete si představit, že by váš notebook nebo hard disk jednoho dne nenastartoval? Že byste přišli o pracovní data nebo rodinné fotografie? Ani jedno, ani druhé se většinou nepodaří nahradit kompletně, proto je velmi důležité najít si čas na pravidelné čištění systému a jeho zálohu.

Zálohování dat ve zkratce

Zálohování dat se dá pro běžného uživatele a firmy ve zkratce rozdělit do dvou skupin. První je zálohování na Cloud, kde si zaplatíte určitou velikost úložiště a soubory máte k dispozici odkudkoliv. Výhodou je nízká provozní cena, nevýhodou může ale naopak být připojení. V případě, že je přenosová rychlost vašeho internetového připojení nižší, odesílání souborů potom může trvat dlouho.

lampa-dreveny-stol-telefon-mobil-notebook-laptop-rastlina-kvetina
Foto: Energysquare. Zdroj: energysquare.com

Druhým způsobem je zálohování na pevný disk nebo server, který se nachází na vaší lokální síti, případně využívá připojení USB 3.0 nebo Thunderbolt 2, při kterých je rychlost omezena pouze rychlostí disků. Tato varianta však bývá cenově náročnější. Jednoduché externí disky se dají koupit v částce začínající na 2.000 Kč, přičemž profesionální zálohové disky (případně NAS jednotky) začínají na částce více než 10.000 Kč. Zkratka NAS (Network Attached Storage) je úložiště připojeno k místní LAN síti, která může sloužit jako distribuční jednotka dat a úložiště v jednom, a to pro více uživatelů. Výhodou tohoto typu sdíleného disku je rychlost a jednodušší konfigurace než u ostatních typů úložišť.

Co všechno se dá zálohovat

Zálohování se netýká pouze souborů, fotografií a podobně, ale zálohovat se vyplatí i celá verze operačního systému. Vytvořením tzv. image (obrazu) zabezpečíte absolutní kopii všech nastavení, dat a nainstalovaných aplikací. Image přijde vhod obzvláště v situaci, kdy nastane problém se startováním operačního systému. Takové situace mohou být softwarovou chybou, důsledkem nákazy virem či poškození hardwaru.

Zálohování systému je možné nastavit automaticky na většině nejprodávanějších operačních systémů, ale v nabídce jsou i programy, které vám za malý jednorázový poplatek dokáží ušetřit kopu starostí. Pomohou vám obraz systému nejen úspěšně vytvořit, ale nabízejí také způsob opětovné instalace na nové zařízení, pokud se vám to staré nenávratně poškodilo.

Co je dobré vědět

  • Většina notebooků nemá funkci obnovy ze zálohy. V takovém případě vám zbývá pouze opětovná instalace výrobních nastavení.
  • V případě obnovy výrobních nastavení ztrácíte všechna data, programy a systémové aktualizace, které musíte zpětně hledat a stahovat – někdy i několik hodin až den.
  • Zálohujte pravidelně, ideálně každých 24 hodin. V případě selhání systému tak ztratíte pouze data za poslední den.

Není čištění jako čištění

Zálohování systému vám dokáže vrátit zpátky data, ale pádu systému lze předejít pravidelnou údržbou. Kromě té fyzické, tedy například odstraněním prachu a nečistot, známe i softwarovou „očistu“. Notoricky známá je defragmentace, vyhledávání virů a malware souborů, případně formátování disku, na kterém nemáte operační systém.

Fyzické čištění doporučujeme odevzdat do rukou specialistům v certifikovaném servisu, neboť se manipuluje s jemnou technikou. Kromě odprášení ventilátoru a dalších komponent se totiž mění i kontaktní chladící pasta procesoru, kde i nejmenší nečistota může výrazně ovlivnit jeho funkčnost a výkon.

Co je dobré vědět

  • Čištění komponentů od prachu se provádí s použitím stlačeného vzduchu, jemného štětce a hadříky se speciálním přípravkem.
  • Pravidelné čištění výrazně prospívá k stabilnímu chlazení systému, a tedy systém se zbytečně nepřehřívá.

Defragmentace, škodlivé a nechtěné programy

Díky defragmentaci se zvyšuje rychlost přístupu k disku, jeho operacím a tím i reakční čas operačního systému a všech programů, které jsou na disku nainstalovány.

Viry a malware programy mohou výrazně ovlivnit rychlost systému tím, že na pozadí operačního systému běží jejich procesy, které výrazně využívají výpočetní výkon stroje. Většinu virů dnes dokážete ještě v předstihu odhalit spolehlivým antivirovým programem, malware umí být pro změnu odhalen různými aplikacemi volně dostupnými na internetu.

Co je dobré vědět

  • Defragmentace výrazně přispívá ke zvýšení rychlosti systému, obzvláště systémem s MS Windows.
  • Unixové operační systémy defragmentaci téměř nepotřebují, protože jsou výrazně modernější a k fragmentovaných souborů v nich nedochází.
  • Pravidelným scan systému proti virům a malware dokážete zabránit ztrátě výkonu.

Rada na závěr

Zálohování a čištění notebooku by mělo být neoddělitelnou součástí vaší správy zařízení. Ztráta souborů totiž ovlivní nejen váš soukromý život, ale i ten pracovní.