zpět

PROJEKČNÍ SYSTÉMY a audiosystémy

Systémy pro každou společnost


Spojení projekčních systémů a audiosystémů je dlouhodobě používané nejen v komerční sféře – zejména v kinech při promítání filmů.  Zařízení se stala také nedílnou součástí pracovních setkání – jako pomůcka při prezentacích. Firmy a korporace navíc uvítají skutečnost, že jsou systémy i cenově dostupnější.

PROJEKČNÍ SYSTÉMY

Za úplně první projektor se považuje zoopraxiskop, do kterého se vkládaly ještě kotouče s nalepenými fotografiemi. Od tohoto vynálezu uplynulo hodně času a jejich vývoj se posunul mílovými kroky dopředu.

Typy projekčních systémů

V současnosti existují čtyři základní typy projektorů, které se liší podle použité technologie. Konkrétně jde o DLP, LCD, LCoS a LED. Existují i ​​jiné, například CRT, D-ILA nebo SXRD, ale příliš se nepoužívají.

1. DLP (Digital Light Processing)

Základem této technologie jsou DMD čipy obsahující malé zrcátka. Lampa vyrobí světlo, které projde přes optickou čočku a dostane se na rotující barevný kotouč. Tento kotouč v podstatě zbarvuje světlo, nacházejí se na něm minimálně tři základny RGB barvy a jedna průhledná část pro zvýšení jasu. Výhodou DLP projektorů je vysoký kontrast a stálost barev, nevýhodou je menší ostrost obrazu a duhový efekt, který může nastat.

2. LCD (Liquid Crystal Display)

Hlavní součástí této technologie jsou speciální dichronické zrcadla. Světlo z lampy dopadne na první zrcadlo, které propustí červenou složku a odrazí zbylé světlo. Následuje další zrcadlo, které odrazí zelenou složku a propustí modrou složku, která pokračuje k poslednímu zrcadlu. Poté pomocí optického hranolu jsou tři světelné paprsky opět spojeny do jednoho. Výhodou LCD projektorů je ostrý obraz a kvalitní zobrazení barev, nevýhodou je stárnutí LCD displejů, což vede k pixelizaci obrazu či k mrtvým pixelům.

3. LCoS (Liquid Crystal on Semiconductor)

LCoS je hybridním spojením LCD a DLP. Lampa vyrobí světlo, které projde hranolem a rozdělí světlo na tři základní barvy. Dopadnuté světelné paprsky se odrazí od displeje a následně putují zpět do hranolu, kde se spojí a dostanou se přes optiku na plátno. Výhodou LCoS projektorů je vysoké rozlišení, žádná pixelizace a absence duhového efektu. Nevýhodou je velmi vysoká cena.

4. LED (Light Emitting Diode)

LED projektory jsou v podstatě DLP projektory, které namísto lampy používají LED diody. Výhodou LED projektorů je nízká spotřeba a malé rozměry, zásadní nevýhodou je velmi nízká světelnost.

miestnost-premietanie-stoly-stolicky-dataprojektor-platno-svetlo
Zdroj: Image bank

Co zvážit při výběru projektoru

Rozlišení
Mezi nejběžnější rozlišení patří: SVGA (800 × 600), XGA (1024 × 768), SXGA (1280 × 1024), UXGA (1600 × 1200), HD Ready (1280 x 720), WXGA (1280 x 800), Full HD (1920 x 1080). Ideální je zvolit si rozlišení alespoň SXGA a výše.

Světelný výkon
Čím vyšší hodnota, tím je obraz jasnější a kvalitnější.

Kontrast
Poměr nejsvětlejšího a nejtmavšího bodu.

Rozměry a hmotnost

Projekční vzdálenost
V domácnosti je ideální kolem 3-5 metrů. Třeba myslet na to, že vzdálenost přímo ovlivňuje zobrazovací úhlopříčku.

 

AUDIOSYSTÉMY

K projekčním systémům neodmyslitelně patří i kvalitní zvuk a výběr audiosystémů je skutečně obrovský. Co zvážit při výběru reproduktorů?

1. Umístění

Při koupi reproduktorů je důležité dbát i na vhodné umístění v rámci prostoru. Na základě velikosti místnosti je nutné správně zvolit typ reproduktorů. Při menších prostorech jsou vhodnější regálové reproduktory, při větších zase sloupové. Další zajímavou možností jsou bezdrátové reproduktory, jejichž hlavní výhodou je mobilita a absence kabelů.

2. Výkon

Důležitým technickým parametrem při výběru je výkon. Při popisu parametrů se nejčastěji můžeme setkat s pojmy:

Maximální výkon – největší propustná hodnota, při které umí reproduktor fungovat. V podstatě jde o krátkodobý výkon.
RMS výkon – výpovědní hodnota, tzv. nominální výkon. Právě na tuto hodnotu bychom se měli zaměřit při výběru optimálního reproduktoru.

Při výkonu samozřejmě platí: čím větší, tím lepší. Průměrný výkon reproduktorů se pohybuje mezi 20 W až 300 W. Vyšší hodnoty jsou vhodnější spíše do větších prostor.

3. Pokročilé funkce

V dnešní době k reproduktorům neodmyslitelně patří i pokročilejší funkce a příslušenství, například:

Bluetooth – umožňuje bezdrátové připojení k reproduktorům, ale do omezené vzdálenosti.
WiFi – bezdrátové připojení k reproduktorům ve stejné síti. Oproti Bluetooth technologii má větší perimetr dosahu.

audiosystém-reproduktor-snurka
Zdroj: Image bank

Rada na závěr


Při výběru projektorů a audiosystémů je třeba zamýšlet se nejen nad tím, kam chceme tato zařízení umístit, ale zároveň najít i správný poměr mezi kvalitou a cenou, zohlednit provozní náklady a životnost zařízení.