zpět

VYBÍRÁME TABLET anebo notebook

Tablety a notebooky se v průběhu let staly nedílnou součástí našich životů. Zatímco pro jednu skupinu uživatelů jsou tato zařízení zdrojem skvělých pracovních příležitostí, pro druhou představují oblíbený prostředek, jak trávit svůj volný čas. Už jen otázka funkčnosti je proto důležitým faktorem při výběru vašeho budoucího IT miláčka. Pokud aktuálně stojíte před rozhodnutím, do jakého zařízení investovat, poradíme vám, jakých kritérií byste se měli držet.

Jak už bývá zvykem, při správném výběru tabletu, notebooku nebo jakéhokoliv elektronického zařízení je třeba, abyste si předem řekli, na co ho chcete používat. Je totiž zbytečné investovat stovky korun do techniky, která je určena pro práci s grafickými programy, pokud ji potřebujete pouze na prohlížení webu. Doporučujeme proto, abyste si při výběru tabletu/notebooku položili několik základních otázek:

 

Na co budete zařízení používat?

Pokud hledáte zařízení, které má být vaším občasným doplňkem, nemá smysl do něj investovat zbytečně velké množství peněz. Tablety se obvykle využívají na prohlížení webových stránek, psaní zpráv či občasné hraní her, čemuž odpovídá i jejich podstatně nižší výkon. Hlavní nevýhodou tabletů je menší svítivost a méně kvalitní displej. Při výběru tabletu třeba sledovat i výdrž baterie. Jejich hlavní výhodou je ale nízká cena. Nenáročný tablet zakoupíte již od 2 000 Kč.

V případě notebooků však mluvíme o podstatně větším spektru funkcí, a i cena se bude v základě pohybovat přibližně od 8 000 Kč výše. Pokud chcete zařízení, které vám zajistí plynulý chod aplikací a dokážete si na něm prohlédnout i full HD film, vyplatí se vám do něj investovat alespoň částku 15 000 Kč.

pracovník-notebook
Zdroj: Lenovo

Android, Windows anebo iOS?

Jedním ze základních aspektů, které musíte u tabletu zohlednit, je operační systém. V zásadě existují 3 druhy – Android, Windows nebo iOS. V případě Androidu mluvíme prakticky o open-source systému (systém, jehož zdrojový kód si může kdokoliv zdatnější upravit podle sebe), Windows je zase velmi přátelský pro nenáročné uživatele a jeho ovládání je snadné i pro začátečníky, iOS jsou zase tablety, které jsou hardwarově optimalizovány, aby co nejlépe fungovaly se softwarem a naopak. Výběr operačního systému je tedy důležitým prvkem a doporučuje se, aby měl kupující s jedním z uvedených systémů alespoň základní zkušenosti.

V případě notebooků prakticky odpadá první možnost v podobě Androidu, uživatelé mají však možnost nainstalovat si do svého stroje jiný operační systém, například Linux. Standardně však platí, že většina kupovaných notebooků je prodávána s již předinstalovaným operačním systémem (zpravidla Windows nebo iOS). Při výběru notebooku podle operačního systému se proto doporučuje, abyste se informovali o tom, jaký operační systém je v něm předinstalován, případně se můžete zeptat i na edici konkrétního systému – občas se ale může stát, že notebook je prodáván bez operačního systému – tehdy je třeba, abyste si licenci pořídili sami. Správný prodejce vám však vždy dokáže adekvátně poradit i ohledně operačního systému.

thinkpad-moře
Zdroj: Lenovo

Jaké parametry má tablet a notebook?

Po výběru operačního systému je třeba zaměřit se na parametry přístroje – především na procesor, paměť, displej, komunikaci a rozhraní.

Procesor je spolu s pamětí nejvytíženější částí každého přístroje, na něm závisí, jak rychle se budou spouštět aplikace a provádět vámi zadané úkoly. V současnosti jsou v nabídce dvoujádrovéosmijádrové procesory, přičemž za standard u tabletů se považují čtyři a více procesorů s taktem nad 1 GHz (takt vyjadřuje, jakou rychlostí dokáže procesor zpracovávat instrukce). Pokud jste však nenáročný uživatel a tablet chcete používat k prohlížení webu či občasnému zhlédnutí filmu, postačí vám i jednojádrový procesor. Velkou roli hraje v tomto případě i výrobce procesoru a to, jakou technologii používá.

V případě notebooků vám jako nenáročnému uživateli stačí standardně dvoujádrový procesor. Pokud však plánujete grafické operace, hraní her, měli byste se řídit rovnicí – čím více procesorů, tím lépe. Klíčovou výhodou procesorů s více jádry je, že dokáží spouštět několik procesů současně, a to rozdělením úkolů mezi jednotlivé jádra. Z toho důvodu se na úpravu videí či hraní her doporučuje dvoj- až čtyřjádrový procesor. Opět je však třeba dávat důraz na takt, resp. frekvenci procesoru – v případě nenáročných notebooků je tato frekvence kolem 2,5 GHz, v případě náročnějších se doporučuje frekvence alespoň nad 3,0 GHz.

Paměť je spolu s procesorem nejdůležitější částí každého zařízení. V případě tabletů mluvíme o tom, že každý disponuje operační pamětí, kterou označujeme RAM, a interní pamětí – úložištěm pro data. Kapacita RAM při tabletě s operačním systémem Android by měla být alespoň 2 GB RAM, což by mělo zajistit plynulý chod. Doporučují se však tablety alespoň s 3 GB RAM. Pokud narazíte na nižší hodnoty, tablet se pravděpodobně bude občas zasekávat. Pokud řešíme paměť jako úložiště dat, je ideální velikostí tohoto úložiště 64 GB. Bonusem může být slot pro micro SD karty, který nám základní úložiště dále rozšiřuje. Výběr této paměti je již věcí uživatele, nemá primární vliv na výkon tabletu.

kavárna-videohovor
Zdroj: Lenovo

U notebooků je situace trochu odlišná. Zde také narazíte na operační paměť RAM, přičemž v dnešní době je zcela běžné, že i nenáročné notebooky mají 4 až 8 GB RAM. Pro náročnější uživatele se oporučuje opět vyšší kapacita RAM – v současnosti je běžným standardem až 16 GB RAM v notebooku pro grafické účely nebo hraní her. Jako úložiště dat v notebooku slouží disk. Je zcela běžné, že moderní notebooky disponují novými rychlými SSD disky. Ty mají zpravidla velikost do 256 GB, ale můžete narazit i na větší či menší disky (toto je závislé na nabídce výrobce). V noteboocích se může nacházet i druhý typ disků HDD, který je oproti SSD disku o něco pomalejší. HDD disk se vyznačuje tím, že vám nabízí o dost větší kapacitu, která se pohybuje v rozmezí od 500 GB do 2 TB. Nevýhodou těchto disků je v některých případech pomalejší odezva disku v návaznosti na pokyny operačního systému a načítání dat, takže se doporučuje používat primárně na ukládání dat.

Displej je to, na co se díváte nejčastěji, když používáte jakékoli moderní zařízení. U tabletu i notebooku platí jednoduchá zásada – měl by být příznivý pro vaše oči. Displej s vysokou svítivostí totiž může být stejně škodlivý pro oči jako matný displej, na kterém hledáte prakticky nečitelná písmenka. Velmi důležitým faktorem je však i rozlišení displeje, přičemž nejzákladnější tablety mají rozlišení 1280 x 800 px, ty nejmodernější až 2048 x 1536 px. Pokud si tedy na tabletu chcete prohlížet fotky, doporučuje se mít displej s co nejvyšším rozlišením. Zároveň byste měli u tabletů dávat pozor i na to, zda jsou vybaveny tzv. gorila glass (tvrzeným sklem proti lepší ochraně před pády nebo poškrábáním), a například jaká je jejich svítivost na přímém slunci, jaký mají pozorovací úhel (jde o úhel, ze kterého se můžete na displej dívat například zboku a stále vidíte kvalitní obraz).

work
Zdroj:Lenovo

U notebooků platí stejná zásada s rozlišením, přičemž v dnešní době se setkáváme standardně s 12″ až 17″ displeji, které mají Full HD rozlišení. Stejně jako v případě tabletu, i zde je třeba zohlednit pozorovací úhly displeje, ale také kvalitu, kterou si můžete ověřit obvykle v odborných recenzích.

Baterie je samostatnou kapitolou a má na ni vliv mnoho faktorů. Při výběru tabletu je třeba zohledňovat velikost a rozlišení displeje a u notebooku dále ještě výkon procesoru, paměti atd. Vzhledem k tomu, že jde o individuální hodnotu, doporučuje se dávat důraz na tzv. pohotovostní výdrž baterie/pohotovostní dobu baterie. Jde o hodnotu, která se testuje odborně a není to reálná výdrž tabletu. Čím vyšší tato hodnota je, tím lépe – a tablet vám déle vydrží. V případě notebooků doporučujeme zaměřit se na ty, které mají výdrž alespoň 4 a více hodin, což je takovým běžným standardem u dnešních výrobců.

Rady na závěr

  • Před koupí tabletu anebo notebooku si nejprve definujte, na co je budete využívat.
  • Doporučujeme věnovat pozornost výběru dostatečně silného procesoru a paměti pro váš notebook/tablet. Je to jedním z klíčových faktorů.
  • V případě, že nejste počítačový expert, měli byste si vybrat notebook s předinstalovaným operačním systémem.
  • Věnujte pozornost výběru správného displeje a vyzkoušejte si i jeho různé pozorovací úhly. Chraňte svůj zrak investicí do kvalitnějších displejů.
  • Pokusi si nejste jistí výběrem zařízení, nechejte si poradit.